Αγχωτική νίκη και μάλιστα με ανατροπή πανηγύρισε στη Νέα Ιωνία το Αιγάλεω κατά την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Οι «κυανόλευκοι» παρά το γεγονός πως βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 1-0 και 2-1 από τον Άφοβο, στο τέλος επικράτησαν με 3-2 πετυχαίνοντας το 2×2.

Παιχνίδι για γερά νεύρα και στομάχια αποδείχθηκε αυτό κόντρα στον νεοφώτιστο της κατηγορίας Άφοβο.

Οι τυπικά γηπεδούχοι στο ουδέτερο της Νέας Ιωνίας έκαναν πράξη το όνομά τους βάζοντας δύσκολα στους «κυανόλευκους» οι οποίοι όμως κατάφεραν έστω και στο τέλος να πάρουν τη νίκη και το τρίποντο.

Σε ένα παιχνίδι όπου το Αιγάλεω κρατά μόνο τη νίκη και τίποτα άλλο και πλέον κοιτά την επόμενη αναμέτρηση που είναι για το Κύπελλο την ερχόμενη Τετάρτη κόντρα στην Δόξα Βύρωνα.

Το Αιγάλεω αν και είχε τον έλεγχο και την κατοχή της μπάλας κλείνοντας τον Άφοβο στα καρέ του, βρέθηκε να χάνει στο 17 όταν οι γηπεδούχοι με σουτ του … έκαναν το 1-0 κόντρα στην ροή του παιχνιδιού.

Το City προσπάθησε να απαντήσει στο γκολ του Άφοβου ωστόσο στάθηκε άτυχο τόσο στην φάση του Κοκκιναρά που δεν βρήκε στόχο από πλεονεκτική θέση, όσο και στο 37ο λεπτό με το φάουλ του Κώστα Παπουτσή όπου η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι των γηπεδούχων.

Στην επανάληψη ο Γιώργος Σουρλής θέλοντας να κάνει πιο επιθετικό το Αιγάλεω ξεκίνησε με τον Παπαθανασίου στην μεσαία γραμμή αντί του Ναυπλιώτης και τον Τσαρκάνι στη θέση του Πασσά ενώ λίγο αργότερα πέρασε και τον Πάντο Τζανετάκο στην θέση του Τζαφεράκου.

Η πίεση του Αιγάλεω είχε αποτέλεσμα στο 67ο λεπτό όταν κέρδισε πέναλτι ο Κοκκιναράς και ο Τζανετάκος με εύστοχη εκτέλεση έκανε το 1-0.

Ωστόσο η ισοφάριση δεν κράτησε για πολύ ώρα καθώς ο Άφοβος φρόντισε να απαντήσει αμέσως με τη σέντρα και  να κάνει το 2-1 παίρνοντας εκ νέου το προβάδισμα.

Παρά την αρνητική εξέλιξη και την πίεση του χρόνου το City βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να γυρίσει τον αγώνα.

Πιέζοντας ασφυκτικά και κερδίζοντας απανωτά κόρνερ, έπειτα από φάση διαρκείας στο 80 έπειτα από προσπάθεια του Τσαρκάνι και κόντρες έγινε το 2-2 ξαναβάζοντας στην υπόθεση νίκη το Αιγάλεω.

Ένα γκολ που έφερε ψυχολογία στους «κυανόλευκους»  που φρόντισαν να συνεχίσουν την πολιορκία του Άφοβου που έδειξε εκ νέου την απειρία του δύο λεπτά αργότερα.

Εκεί όπου η πίεση του City έφερε το προβάδισμα  με αυτογκόλ του Άφοβου έγινε το 2-3 ολοκληρώνοντας έτσι την τρίποντη ανατροπή.

ΑΟ ΑΙΓΑΛΕΩ (Σουρλής) : Μουκέας, Παπουτής, Ναυπλιώτης (46 Παπαθανασίου), Μηλιώνης, Τζαφεράκος (57 Τζανετάκος), Σταύρου, Πλατανίτης, Φουκαράς, Κοκκιναράς, Πασσάς (46′ Τσαρκάνι), Λοϊζίδης.