Το πρωινό…εγερτήριο για το Αιγάλεω  συνοδεύθηκε με νίκη καθώς οι “κυανόλευκοι” απέδρασαν νικηφόρα από το Ελληνικό επικρατώντας με γκολ των Σταύρου και Τσαρκάνι 2-1 τα Σούρμενα κατά την 4η αγωνιστική.

Την 4η νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια κατέκτησε το Αιγάλεω που παρέμεινε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα  και οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος.

Το City αποδίδοντας κατά διαστήματα καλό ποδόσφαιρο – κυρίως στο πρώτο ημίχρονο- φρόντισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα, αλλά και το αριθμητικό πλεονέκτημα από 39ο λεπτό (εξ αιτίας τις αποβολής του Πρέκα), ωστόσο στο τέλος αγχώθηκε αρκετά για να φθάσει στο τελικό 1-2.

Το Αιγάλεω ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα και βγάζοντας αρκετό πάθος στις προσωπικές μονομαχίες απέκτησε από νωρίς την κατοχή της μπάλας δημιουργώντας αρκετές ευκαιρίες μπροστά από τα καρέ του Λύρου.

Πρώτη φάση της αναμέτρησης έγινε από τους γηπεδούχους με τον Πρέκα να κάνει το σουτ όμως η μπάλα να φεύγει άουτ.

Το Αιγάλεω στο 9ο λεπτό είχε διπλή φάση με τον Τζαφεράκο να βγάζει από τα δεξιά σέντρα σουτ όμως ο Λύρος έδιωξε σε κόρνερ. Στην εκτέλεσή του ο Τζαφεράκος βρέθηκε στην “καρδιά” της άμυνας των γηπεδούχων όμως το γυριστό που έκανε έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 20ο λεπτό το City έχασε την μεγαλύτερη ευκαιρία του όταν ο Λοϊζίδης από τα αριστερά της μεγάλης περιοχής έκανε το πλασέ όμως η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Λύρου.

Η πίεση για τους “κυανόλευκους” μετατράπηκε σε γκολ στο 30ο λεπτό όταν ο Λοϊζίδης έβγαλε την κάθετη μπαλιά, ο Σταύρου βρέθηκε απέναντι στον Λύρο και με εύστοχο πλασέ πέτυχε το 0-1.

Το έργο του Αιγάλεω έδειξε να γίνεται ευκολότερο στο 39 όταν ο Πρέκας μάρκαρε δυνατά τον Πασά αντικρίζοντας την 2η κίτρινη του Σφακιανάκη, αφήνοντας την ομάδα του με παίκτη λιγότερο για το υπόλοιπο της αναμέτρησης.

Στην επανάληψη το Αιγάλεω αν και ξεκίνησε με ευκαιρία του Κοκκιναρά στο 53 στη συνέχεια έδωσε χώρο στα Σούρμενα που με παίκτη λιγότερο προσπάθησαν να γίνουν απειλητικοί για την εστία του Τσαϊλάκη.

Στο 57 ο Δημογιάννης βγήκε απέναντι στον Τσαϊλάκη που ήταν εκτός περιοχής, έβγαλε την σέντρα αλλά ο Αθανασόπουλος με τον τερματοφύλακα του City εκτός θέσης έστειλε την μπάλα άουτ.

Το Αιγάλεω στο 69 θα μπορούσε να βάλει τέλος στην υπόθεση νίκη, όμως ο Πλατανίτης έπειτα από γύρισμα του Κοκκιναρά αστόχησε από πλεονεκτική θέση.

Παρά το αριθμητικό τους μειονέκτημα τα Σούρμενα φρόντισαν στο 83 να παγώσουν τους 300 οπαδούς του Αιγάλεω, όταν ο Μπουγιούκος με κεφαλιά νίκησε τον Τσαϊλάκη κάνοντας το 1-1…

Ωστόσο οι πανηγυρισμοί για τους “ροσσονέρι” κράτησαν λίγο, καθώς το Αιγάλεω απάντησε άμεσα και στην αμέσως επόμενη επίθεση ο Τζόϊ Τσαρκάνι που είχε περάσει ως αλλαγή στο 81 με όμορφη ατομική ενέργεια και δυνατό σουτ έγραψε το 1-2 χαρίζοντας το τρίποντο στους “κυανόλευκους”….

Τα Σούρμενα στο 90 έχασαν μεγάλη ευκαιρία όταν σε αντεπίθεσή τους και σέντρα από τον Τσακύρη ο Δημογιάννης έπιασε την κεφαλιά όμως η μπάλα έφυγε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Αιγάλεω.

Τελευταία ευκαιρία του αγώνα ήταν για το Αιγάλεω με τους Πλατανίτη και Κοτσερίδη να μην μπορούν να νικήσουν τον Λύρο στις καθυστερήσεις.

ΣΟΥΡΜΕΝΑ : Λύρος, Μετλίου, Κοντιμπάς (25 Τσακύρης), Ακριτίδης, Κορκολής, Μανωλιάδης, Πρέκας, Μπουγιούκος, Μποκίας, (Γιαννόπουλος), Δημογιάννης, Γιοματάρης (45 Αθανασόπουλος).

ΑΙΓΑΛΕΩ (Σουρλής) : Τσαϊλάκης, Παπουτσής, Ναυπλιώτης, Μηλιώνης, Τζαφεράκος, Παπαθανασίου, Σταύρου, Λοϊζίδης (88 Κοτσερίδης), Κοκκιναράς, Πασάς (81 Τσαρκάνι), Φουκαράς (63 Πλατανίτης).