Τον αποκλεισμό από τη συνέχεια του Κυπέλλου της ΕΠΣ Αθηνών γνώρισε στην Καισαριανή το Αιγάλεω. Οι «κυανόλευκοι» έχοντας αρκετά νέα πρόσωπα στην σύνθεσή τους έχασαν 1-0 από τον Μικρασιατικό ο οποίος εκμεταλλεύθηκε την επιθετική αφλογιστία του City.

Σε ένα παιχνίδι όπου το κύριο χαρακτηριστικό του ήταν η δύναμη και τα πολλά σκληρά μαρκαρίσματα ο Μικρασιατικός με ένα γκολ στο 5ο λεπτό κατάφερε να πάρει το προβάδισμα και στο τέλος την πρόκριση.

Αντίθετα το Αιγάλεω έχοντας προτεραιότητα του το πρωτάθλημα και με αρκετές αλλαγές στην βασική του 11άδα προσπάθησε να αντιδράσει στο γρήγορο γκολ, απέκτησε την πρωτοβουλία και τον έλεγχο του αγώνα αλλά δεν κατάφερε να φθάσει στην ισοφάριση.

Ο Μικρασιατικός ευτύχησε να ανοίξει το σκορ στο 5ο λεπτό όταν ο Φερατάϊ με κεφαλιά έπειτα από κόρνερ του Ντάνο έκανε το 1-0.

Το Αιγάλεω μετά την ψυχρολουσία ανέβασε την απόδοσή του αποκτώντας την κατοχή της μπάλας πίεσε τα καρέ του Δωριάδη χάνοντας μεγάλη ευκαιρία στο 31 με την κεφαλιά του Τζαφεράκου να απομακρύνετε στην γραμμή από τον Κρασσά.

Στην επανάληψη ο Γιώργος Σουρλής πέρασε τους Κοκκιναρά και Λοϊζιδη στην θέση των Αφροσιλοαιε και Νίκου Αβάσταγου ασκώντας ακόμη μεγαλύτερη πίεση στους γηπεδούχους.

Με τον Μικριασιατικό να αμύνεται στα δύο τρίτα του γηπέδου και να απειλεί με αντεπιθέσεις, το Αιγάλεω είχε την κατοχή και την κυκλοφορία της μπάλας, ωστόσο ήταν άστοχο στην τελική προσπάθεια.

Το σουτ του Κοκκιναρά στο 47 σταμάτησε στον Δωριάδη, ενώ τα σουτ από Κωτσερίδη και Λοϊζίδη δεν έφεραν αποτέλεσμα.

Με τους γηπεδούχους να παίζουν σκληρά και ως ένα σημείο αντιαθλητικά  εκμεταλλεύθηκαν τους κενούς χώρους στο γήπεδο και στο 73 απείλησαν με το σου του Πρασσά και στο 80 με τον Αντώνη Κολοβό ωστόσο ο  Τριανταφύλλου μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα.

Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης οι «κυανόλευκοι» ανέβηκαν ακόμη περισσότερο στο γήπεδο, αλλά δεν είχαν το «καθαρό» μυαλό για να φθάσουν στην ισοφάριση.

Ετσι το τελικό σφύριγμα του Αντωνίου χάρισε την πρόκριση στον Μικρασιατικό και τον αποκλεισμό για το Αιγάλεω που κοιτά πλέον την αναμέτρηση της Κυριακής κόντρα στην Αργυρούπολη για το πρωτάθλημα.

ΜΙΚΡΑΣΙΑΤΙΚΟΣ (Σταμπουλιδης): Δωριάδης, Κρασσάς, Βουτυράς, Αίβάζης, Πλακάλι, Κουλίρα, Πρασσάς, Γεροκώστας (45’Κολοβός Α), Πετρίτσης (60’Κολοβός Ν), Ντάνο, Φερατάι (56’Ντάτις)

ΑΙΓΑΛΕΩ (Σουρλης): Τριανταφύλλου, Παπουτσής, Ταμπάκης, Τζαφεράκος, Κοντιζάς, Παπαθανασίου (63’Σταύρου), Αβάσταγος Ν. (45 Λοϊζίδης), Κωτσερίδης, Πλατανίτης, Φουκαράς, Αφροσιλοαιε (45 Κοκκιναρας).